Hrvatski strukovni sindikat medicinskih sestara - medicinskih tehničara

30 Godina HSSMS-MT
HSSMS MT uputio Nacrt Prijedloga Zakona o radnopravnom statusu medicinskih  sestara – medicinskih tehničara u javnoj službi
  31.03.2023.

HSSMS MT uputio Nacrt Prijedloga Zakona o radnopravnom statusu medicinskih sestara – medicinskih tehničara u javnoj službi

Hrvatski strukovni sindikat medicinskih tehničara uputio je Nacrt Prijedloga Zakona o radnopravnom statusu medicinskih sestara – medicinskih tehničara u javnoj službi i to nadležnim institucijama: Vladi RH, Ministarstvu rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike, Ministarstvu zdravstva, Ministarstvu pravosuđa i uprave.

S obzirom da je u tijeku rad na izradi Zakona o radnopravnom statusu liječnika u javnoj službi, smatramo kako je nužno i medicinskim sestrama i medicinskim tehničarima, koji su iznimno važan i neizostavan čimbenik u sustavu zdravstva, kao najbrojnijoj profesiji u sustavu, Zakonom urediti radnopravni status.

U cijelom sustavu zdravstva zaposleno je više od trideset tisuća medicinskih sestara odnosno medicinske sestre čine oko 47% od ukupnog broja zdravstvenih djelatnika u sustavu.

Međutim, da bi se zadovoljili minimalni uvjeti koje nam postavljaju standardi Europske unije i koji su propisani u domaćim propisima, nedostaje ih još nekoliko tisuća.

Medicinske sestre i tehničari svoju djelatnost provode na svim razinama zdravstvene zaštite, primarnoj, sekundarnoj i tercijarnoj.
Djelatnost medicinskih sestara obuhvaća sve postupke, znanja i vještine zdravstvene njege s ciljem zaštite zdravlja pojedinca, obitelji i cjelokupnog pučanstva.

Sestrinstvo je nezaobilazan segment zdravstvenog sustava bez kojeg pružanje zdravstvene zaštite nije moguće.
Činjenica je da i u pogledu sustava obrazovanja medicinskih sestara i medicinskih tehničara, postoje određene specifičnosti, naime, uveden je petogodišnji srednjoškolski program obrazovanja za medicinske sestre/tehničare opće njege.
Nakon završetka petogodišnjeg srednjoškolskog obrazovanja, ako se medicinske sestre odluče za upis na studij sestrinstva, školovanje im, u konačnici, traje godinu dana duže u odnosu na ostale profesije kako u odnosu na temeljno obrazovanje tako i u odnosu na višu razinu obrazovanja.

Sestrinstvo je, dakle, specifičan i nezaobilazan čimbenik sustava zdravstva i stoga je neophodno ukazivati na nužnost unapređenja sestrinske profesije i stvaranje svijesti o njezinoj važnosti u sustavu zdravstva i u cjelokupnom društvu.

Stoga smatramo da je nužno i opravdano radnopravni status medicinskih sestara i medicinskih tehničara urediti posebnim zakonom.


MSSMZSSNNEPSUPSIMatica Stanogradnja